3 Kardeşin Cansız Bedeninin Bulunduğu Şantiye, Belediye ve Valiliğin Ortak Projesi Çıktı!

Sancaktepe’de bir inşaat alanına kaçan toplarını almak için bölgeye giren 3 çocuğun cansız bedeni inşaatın su dolu temelinde bulunmuştu. Şantiye alanının, Sancaktepe Belediyesi ve İstanbul Valiliği tarafından yaptırılan bir cemevi inşaatına olduğu ortaya çıktı.

Olayla ilgili açıklama yapan Sancaktepe Belediyesi, ‘Cemevi projesi için çalışmalar devam etmekte olup, inşaatın etrafı tamamen kapatılmış, ilgili alanda gerekli tüm güvenlik önlemleri alınmıştır’ dedi.

İstanbul Sancaktepe’de 2 gündür kayıp olan 3 kardeşin cansız bedeni, Hilal Mahallesi Gülpembe Sokak’ta bir inşaatın su dolu temelinde bulundu.

Olayla ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Acı olayın,  Sancaktepe Belediyesi ve İstanbul Valiliği işbirliği ile ortaklaşa inşa edilen Birlik Cemevi projesinin şantiyesinde meydana geldiği ortaya çıktı.

Konuyla ilgili Sözcü’ye konuşan A Sınıf İş Güvenliği Uzmanı olan Sancaktepe Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi İlknur Ünlü, şantiyede yeterli güvenlik önlemi olmadığını savundu. 

Ünlü şunları söyledi: 

  • ‘Şantiyenin eğreti bir kapısı var, olaydan sonra kapattılar. Şantiyenin ışıklandırması yok, çevreleyen saclar kırılmış. Temele yağmurdan sonra su dolmuş günlerce çekilmemiş.

  • Toprak kayması da oluşmuş ve kaymayı önleyecek korkuluklar da bulunmuyor. ‘İnşaat alanı girilemez’ levhaları bulunmuyor.

Güvenlik görevlisi yok. Burada güvenlik önlemleri noktasında büyük ihmal var. Olayın nasıl meydana geldiği Adli Tıp raporundan sonra ortaya çıkacak ancak ana işveren olan kurum ve kişiler ile alt yükleniciler güvenlik tedbirlerinden birinci derece sorumlular.

İnşaatın temeli, 30 Temmuz 2023’te İstanbul Valisi Davut Gül, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Osman Boyraz’ın katılımı ile gerçekleştirilmişti.

Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü temel atma töreniyle ilgili sosyal medya hesabından “Görev süremizde verdiğimiz sözleri yerine getirmeye devam ediyoruz. İstanbul Valimiz Sn. @gul_davut, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcımız @OsmanBoyraz’ın katılımlarıyla Birlik Cemevi temel atma törenini gerçekleştirdik. Sancaktepe’mize hayırlı olsun” paylaşımında bulunmuştu.

Belediyeden yapılan açıklamada ‘Gerekli tüm önlemler alınmıştır’ ifadeleri kullanıldı.

Sancaktepe Belesiyesi sosyal medya hesabından olaya ilişkin bir açıklama yayınladı. Devamm eden cemevi inşaatında gerekli tüm güvenlik önlemleri alındığını ifade eden belediye açıklamasında şunları kaydetti:

“İlçemiz sınırları içinde yer alan Hilal Mahallesi’nde, genel şantiye bölgesinde bulunan inşaat alanında dün gece saatlerinde 3 erkek evladımızın cansız bedenine ulaşıldığı haberi bizleri derinden üzdü.

Yukarıda bahsi geçen, yerleşim alanından uzak, meskun mahal dışında bir lokasyonda bulunan inşaat alanında, Cemevi projesi için çalışmalar devam etmekte olup, inşaatın etrafı tamamen kapatılmış, ilgili alanda gerekli tüm güvenlik önlemleri alınmıştır.

Gerçekleşen bu elim olaydan dolayı derin üzüntü içerisindeyiz. Hayatlarını kaybeden evlatlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailesine baş sağlığı dileriz. Olay adli mercilere intikal etmiştir, belediye olarak konuyu tüm süreçleriyle hassasiyetle takip etmekteyiz.

Acımızı bir kez daha dile getirir, kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x